WIDZIEĆ POLSKĘ - Dni Polskie w Bremie

"Widzieć Polskę" - tak oto brzmi motto jednej z największych prezentacji polskiej kultury w historii Bremy. W ciągu tygodnia od 5-go do 12 października 2008 odbędzie się wiele interesujących polskich wystaw, koncertów, prelekcji i spotkań kulturalnych.
"To nie przypadek, że Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polski wybrał właśnie to piękne miasto na miejsce tak znaczącej prezentacji naszego kraju, jego kultury, historii, nauki i osiągnięć gospodarczych", stwierdził Andrzej Osiak, Konsul Generalny Rrzeczpospolitej Polski w Hamburgu. "Od roku 1976 istnieją dobrze funkcjonujące stosunki partnerskie pomiędzy Bremą a Gdańskiem. Obydwa miasta, które posiadają wiele podobieństw i realizują wspólne strategie rozwojowe, dzięki projektowi "Widzieć Polskę" zbliżą się jeszcze bardziej do siebie i zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności."
Już od wielu lat, również dzięki działalności Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej FORUM T.z., polska kultra i sztuka jest prezentowana mieszkańcom Bremy i sukcesywnie konfrontowana z kulturalnymi tradycjami tego hanzeatyckiego miasta.

W dniu 27.09.2008 o godzinie 17:00 w Postamt 5 (An der Weide 50) odbędzie się wernisaż wystawy "Wspólnie choć oddzielnie" ("Gemeinsam aber getrennt"). Wystawa ta, przygotowanan przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Polskiej FORUM T.z., zaprezentuje szerokiemu gronu zainteresowanych dorobek artystów pochodzenia polskiego. Wystawione zostaną prace (obrazy, grafiki, fotografie i rzeźby) Antoniego i Aliny Amburger, Thomasa Bak, Urszuli Barwitzki, Marioli Bogackiej, Andrzeja Gumińskiego, Gosi Hejnat, Yvonne Janik, Ilony Kamińskiej, Paula Karolak, Janusza Marszall, Hanny Pleskot, Shawnette Poe, Iwony Potapczuk, Particka Wojciechowskiego und Andreasa Zygmuntowskiego. Z okazji wystawy wydrukowany został również katalog, zawierający fotografie wystawianych prac oraz wykaz dorobku artysty. Tutaj do przejrzenia: Katalog wystwy (Prosimy naklinknąć )
Jest to pierwsza tego typu wystawa w Niemczech.
Słowo wstępne wygłosi prof. Hans-Joachim Manske.

Towarzystwo FORUM zaprasza w dniu 8.10.2008 o godzinie 19:00 Uhr do Zentralbibliotek, na wieczór literacki pod hasłem "Literatura polska od Mikołaja Reja do Doroty Masłowskiej".

Wieczór ten jest przeglądem literartury polskiej od okresu redniowiecza do czasów współczesnych. Po krótkim przedstawieniu epok literackich odczytane zostaną utwory literackie reprezentatywnych poetów polskich. Wiersze recytować będą Brigitte Schönecker i Jochen Schnittmayer, aktorzy "Packhaustheater" w Bremie. Utworom literackim towarzyszy prezentacja wizualna. Publiczność otrzyma również egzemplarz czasopisma Towarzystwa, o nazwie „FORUM Report“, zawierającego artykuł dotyczący historii literatury polskiej. Gości powita Jane Holler, lektorka Biblioteki Centralnej (Zentralbibliothek).

„Leutnant-Show“ Adama Gusowskiego i Piotra Mardeli jest satyrycznym Late-Night-Show z berlińskiego „Clubs der Polnischen Versager“ (Klubu Polskich Nieudaczników), odegranym w języku niemieckiem, ale z typowym, polskim humorem. Poruszane zostają tematy zawsze aktualne, ale i te zapomniane; globalne i banalne. Satyrycy tego „Show-Band“ szukają tak zwanej "nagiej prawdy", chociaż czasem sprawia ona ból, a śmiech stoi ością w gardle. Typowo polska, satyryczna, ironiczna inscenizacja, na niemieckiej ziemi. Poruszane zostają niemiecko- polskie tematy, które właściwie wszystkim są znane, chociaż rzadko, niechętnie i niezbyt szczerze omawiane.

"Klub Polskich Nieudaczników " z Berlina, z Adamem Gusowskim i Piotr Mardel, występuje w dniu 10.10.2008 o godzinie 19:00 Uhr w Kulturzentrum Schlachthof. Karty wstępu w cenie 5 Euro, rozprowadza Nordwest Ticket.

Tego samego dnia i w tym samym centrum kultury, o godzinie 21:30, swoje utwory wykonywać będą Amon & Alako i Friends.Jest to grupa młodzieży pochodzenia polskiego, z Bremy i jej okolic. Wszystkie utwory zostały skompowane i opatrzone tekstami przez członków zespołu. Amon & Alako zajmują się muzyką od sześciu lat. Na ich dorobek składa się okolo 200 utworów i film video. Grupa ta współpracuje z muzykami z wielku narodowości i tworzy w wielu kierunkach muzycznych.

Restauracja"Chopin" poleca od 6-g do 12-go pazdziernika 2008 potrawy typowe dla kuchni polskiej. Jeśli ktoś ma ochotę na niezapomniany wieczór w gronie rodziny, przyjaciół bądź kolegów - powinien skorzystać z serdecznego zaproszenia restauracji "Chopin". Od poniedziałlku do niedzieli do dyspozycji stoją tutaj ekskluzywne dania i perfekcyjny team. Właścicielka, Hanna Glabiszewska, cieszy sie na Państwa odwiedziny.
Konieczna jest telefoniczna rezerwacja stolika pod numeren 0421.34 68 796 lub 0172.415 67 09 .
Polski Tydzień Kulinarny przygotowany został we współpracy z Towarzystwem FORUM.

Dokładny program Dni Kultury Polskiej "Widzieć Polske" znajduje się na stronie internetowej www.polen-sehen.de
.

 

Die Eröffnung des Honorarkonsulates in Bremen 

Am 19. Oktober 2007 wurde in Bremen das Honorarkonsulat der Republik Polen eröffnet. Für das Ehrenamt des Honorarkonsuls wurde Dr. Hans-Dietrich Paschmeyer, Chefarzt i.R. der Roland-Klinik in Bremen nominiert. Doktor Paschmeyer engagiert sich seit Jahren für die Städtepartnerschaft zwischen Bremen und Gdansk.

In den Feierlichkeiten zur Eröffnung des Konsulates nahm der Botschafter der Republik Polen in der Bundesrepublik, Dr. Marek Prawda, teil. Dabei erfolgte das symbolische Durchschneiden eines Bandes durch den Botschafter, den Honorarkonsul, sowie die Vertreter der Stadtregierung und des konsularischen Korps.

Honorarkonsulat der Republik Polen in Bremen befindet sich im Janusz-Korczak-Haus, Osterdeich 6.


Tel.: (+49 421) 364 81 82
Fax: (+49 421) 364 81 97